czwartek, 27 października 2022

Rodziców się nie wybiera

 ale czy trzeba od nich uciekać?

    To osobista decyzja trudna do oceny.   Autor socjolog i filozof pisze w autobiograficznej książce o wstydzie społecznym, który zmusza ludzi do zerwania ze  "swoimi korzeniami". W szkole był wyobcowany z racji robotniczego pochodzenia, w rodzinie ze względu na homoseksualizm. Zostawił wszystko, uciekł, wyjechał  i rozpoczął nowe życie. Po śmierci ojca postanowił wrócić i zmierzyć się z przeszłością.  Opowiada o tym w  książce Powrót do Reims. 

Eribon Didier przedstawia historię życia na tle przemian społecznych ( trochę jak Lata  Annie Ernaux). Pisze o samotności, upokorzeniach, wstydzie. Pisze o roli rodziców, bo dzięki ich pracy mógł się kształcić, ale kiedy zdobył wykształcenie nie mógł z nim się porozumieć i był przez nich postrzegany, jako ten, który się wywyższa. Bardzo ciekawe dla mnie było ukazanie jak bardzo klasowe (wciąż) jest społeczeństwo francuskie i jak system edukacji blokuje i zniechęca do awansu społecznego. Po przeczytaniu pomyślałam, że społeczeństwo francuskie jest bardzo cierpliwe, a  książka napisana w 2009  pokazuje problemy aktualne do dzisiaj.



piątek, 21 października 2022

Nie dowiesz się tego w szkole

 Kto by pomyślał, że będę czytać i polecać książki o statystyce (to już kolejna po Janinie Bąk). Tym razem  Tima Harforda: Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń. Autor jest dziennikarzem zajmującym się popularyzacją wiedzy o statystyce. Prowadzi podcast i przemawia na konferencjach TED. Robi to w fascynujący i przystępny sposób. W książce podaje dziesięć zasad (reguł), którymi powinniśmy się kierować przy analizowaniu informacji. Każdą regułę omawia na przykładzie. Zwraca uwagę na pułapki, jakie mogą się pojawić, kiedy jej nie zastosujemy. Temat (interpretacja danych) nie jest nowy. Harford przypomina książkę z lat sześćdziesiątych pod znaczącym tytułem " Jak oszukiwać za pomocą statystyki" i pokazuje jak nie dać się oszukać. Szczególnie ciekawy był dla mnie rozdział o czytaniu wykresów i o big data. Jeżeli kogoś przeraża zapamiętanie wszystkich rad - Tim Harford ma jedną uniwersalną - bądź ciekaw - zadawaj pytania, dziw się, to może być najlepszy sposób na dezinformację i zalewające nas fake newsy.



czwartek, 13 października 2022

Niewygodne fakty

 Taki - inny tytuł mogłaby nosić książka Erica Vuillarda Porządek dnia. Znalazła się w finale Nagrody Bookera w 2021 roku w pełni zasłużenie. Autor przedstawia w niej to, co część osób i firm o międzynarodowym zasięgu chętnie by ukryło przed światem. Pokazuje jak chęć władzy i bogactwa sprawiło, że przestała liczyć się etyka, a to dało przyzwolenie na zło. Duża część książki ukazuje kulisy zajęcia Austrii w 1938 roku i "pokojowy" anschluss. Historia spisana jest na podstawie pamiętników Kurta von Schuschingga - ówczesnego kanclerza. Większe wrażenie zrobiła na mnie część dotycząca postępowania właścicieli firm BASFa, Bayer, Agfa, Opel, Siemens, Allianz i paru innych, którzy zawarli pakt z Hitlerem w 1933 roku. Finansując jego partię dostali glejt na bezpieczne trwanie i zapewnione rynki zbytu. Niektórzy, jak firma Krupp także bezpłatną siłę roboczą w postaci przymusowych robotników w czasie wojny. Wiem, że to słaby głos, ale warto przeczytać książkę i pomyśleć kiedy będziecie wybierać ubezpieczenie lub sprzęt elektroniczny.



czwartek, 6 października 2022

Czas wracać

 Kochani,

długa przerwa na blogu. Maj - matury, potem koniec roku, teraz początek i związane z tym wszystkim obowiązki. Marzę o powrocie do rutyny. Może październik to dobry czas, żeby wrócić do pisania?

Ze względu na duże zainteresowanie tematem postanowiłyśmy wydzielić w bibliotece półkę z książkami o kobietach, ich sile, osiągnięciach i problemach. Mimo 21 w. wciąż jesteśmy traktowane jak niewidzialne w wielu dziedzinach życia, albo boimy się upominać o swoje prawa.


Tym razem, chcę wam polecić książki przedstawiające historie kobiet. Spisane życiorysy pokazują, że kobiety od zawsze chciały być traktowane na równi z mężczyznami. chciały się uczyć, pracować, odkrywać. miały głowy pełne pomysłów i w niczym nie ustępowały drugiej płci. Od Kleopatry do Fridy Kahlo - niezależne i mądre,  odważne i przedsiębiorcze.

Uwikłane w historię czasów, w których żyły, musiały liczyć się z konsekwencjami lub ukrywać swoją tożsamość. Warto je poznać, żeby chociaż w ten sposób docenić ich starania.