Ostatnio coraz więcej ukazuje się książek o sytuacji kobiet. I to z jednej strony jest super, ale z drugiej strony smutne, że dopiero teraz. Ciekawe jak potoczyłoby się życie wielu z nas gdybyśmy mogły przeczytać takie książki wcześniej. Wcześniej pisałam już o książce Niewidzialne kobiety Caroline Perez, teraz tylko informuję, że jest do wypożyczenia.
Kupiłam również książkę Renee Engeln Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety. Bardzo solidna analiza zagadnienia, chociaż nie dająca wielkich nadziei na zmianę podejścia. Są rady typu pokochaj swoje ciało, zwalczaj seksistowskie reklamy, nie komentuj wyglądu. Jednocześnie pisze, że kobiety całe życie odczuwają wstyd za niedoskonałości swojego ciała, co prowadzi do rożnego rodzaju zaburzeń. Już małe dziewczynki zwracają uwagę na wygląd, bo takie są często wymogi środowiska, w którym żyją.
Kolejna książka Mężczyźni objaśniają mi świat Rebecci Solnit. Autorka pisze w niej o kulturze gwałtu i niedostrzeganiu źródeł przemocy. Podobnie jak Caroline Perez pisze o walce jaką kobiety toczą o to, by traktować je jak ludzi. Podaje wiele przykładów z kultury amerykańskiej i uważa, że nie ma już odwrotu od zmian, bo wreszcie kobiety przestały być w tym same.
Polecam książkę wydaną przez Uniwersytet Warszawski pt. Koreańskie światy kobiet. Między dziedzictwem konfucjanizmu, a wyzwaniami współczesności. To zbiorowe opracowanie, takie bardziej naukowe o obecności kobiet w życiu społecznym różnych epok i w przekazach literackich. Na fali zainteresowania wschodem, warto zobaczyć jak odmienne może być postrzeganie kobiety.
Na koniec dwie osobiste książki. Pierwsza to opowieść Melindy Gates (od tego Gatesa) Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat. Pisze o swoim życiu, aktywnościach, założeniu fundacji. Przedstawia kobiety, z którymi współpracuje i pokazuje siłę wspólnego działania. pisze " prawa kobiet i dziewczynek stały się dla mnie najważniejszym elementem i obszarem działania(...) Gdy kobiety będą mogły decydować (...) - wtedy kobiety zaczną rozkwitać... a wraz z nimi nasze rodziny i społeczności" Książkę czyta się lekko. Jest optymistyczna. Druga książka, polskiej autorki, blogerki Magdaleny Kostyszyn Też tak mam. Pokazuje codzienność kobiet, problemy, z którymi zderzają się w życiu. To macierzyństwo, albo jego brak, to sytuacja w małżeństwie, obsesja wyglądu. Udowadnia, że nie jesteśmy z tym same, że nie musimy się wstydzić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz